DTO SNA

DTO (Declared training organization)

Na základe podaného „Vyhlásenia“ a príslušných výcvikových programov Slovenským národným aeroklubom v zmysle nariadenia Komisie (EÚ) 1178/2011 a 2018/1119, DÚ SR potvrdil prijatie Vyhlásenia a pridelil Registrovanej výcvikovej organizácii SNA referenčné číslo: SK.DTO.03


LŠZ SNA

Smernica SNA LŠZ-2 | Spôsobilosť lietajúcich športových zariadení (LŠZ) – letún


Antidoping

logo Antidopingová agentúra SR

Svetový antidopingový kódex

Svetový antidopingový kódex (Kódex) je hlavnou štruktúrou antidopingového systému, ktorý stanovuje pravidlá, ktoré športovci musia dodržiavať. Cieľom Kódexu je chrániť práva čistých športovcov. Prijalo ho olympijské hnutie, ako aj športové zložky a antidopingové organizácie po celom svete. Je uznaný viac ako 170 vládami (UNESCO Dohovor proti dopingu v športe).

Slovenský národný aeroklub ako národný športový zväz sa zaväzuje dodržiavať antidopingové pravidlá v súlade so svetovým antidopingovým programom, ktoré prijala Antidopingová agentúra SR (SADA).


Kalendárik

  «   Apríl   »  
  «   2024   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

meniny má Ervín


Staré stránky

Staré stránky SNA sú dostupné na adrese http://old.sna.sk.

Roman Dubský v roku 2023 druhý na svete

« Späť
Aktuality » Roman Dubský v roku 2023 druhý na svete

V dňoch 15. – 23.10.2023 sa v Skydive Arizona, v americkom štáte Arizona, konali 11. FAI World Cup of Canopy piloting a 5. FAI European championship of canopy piloting s účastou najlepších pretekárov z celého svet, na ktorých sa pravidelne zúčastňuje aj náš rezprezentant Roman Dubský. Prvé dni tréningu boli ako obvykle venované oboznamovaniu sa s prostredím a drop zónou, keďže letisko je v púšti, vanú tam premenlivé vetry a panuje veľmi teplé podnebie. Prvý deň tréningov nezačal veľmi pozitívne, pretože na ponde sa stal smrteľný úraz, ktorý pretekárom ubral na psychickej pohode. Neskôr sa však tréningy rozbehli a pokračovali v plnom prúde. Pretekári dávali priemerne 7 tréningových zoskokov denne, pričom tréningový rozpočet nášho preprezentanta bol len na štyri zoskoky. Vzhľadom na to, že padákové vybavenie nášho reprezentanta zaostáva za svetovou špičkou, stavil v tréningu na jednu kartu – dispciplínu “presnosť / accuracy”, kde predpokladal, že môže mať dobrý výsledok.

V priebehu pretekov bolo veľmi pekné a teplé počasie, no pretekárom robil trošku problém vietor, ktorý sa točil krížom a miestami na fúkal oproti so silou do 6 m/s. Preteky boli usporiadané veľmi profesionálne, čo nebolo prekvapením keďže sa konali na jednej z najlepších drop zón sveta. Výsadkových lietadiel bolo niekoľko, DHC–6 Twin Otter a SC.7 Skyvan. Organizácia na ponde, rozhodcovia a tiež komentátor Regan Tetlow, ktorý zvykne komentovať všetky veľké skydivingové akcie, svedčili o profesinalite usporiadania. Ďalším dôkazom boli aj live prenosy a live scorring každého kola, ktoré mohli priamo sledovať ľudia po celom svete. Preteky boli odskákané prevažne úspešne, až na pár zranení a závad pretekárov. V každej disciplíne boli vykonané tri zoskoky, čiže celý pretek bol odskákaný v plnom počte 9 zoskokov. Náš pretekár vybojoval v európskom šampionáte, v disciplíne presnosť druhé miesto. Takže jeho karta, na ktorú stavil, vyšla. Prvý zoskok nevyšiel úplne podľa predstáv, pretože rozhodcovia mu dali čiaru do horšie bodovanej zóny, než v skutočnosti dopadol. Presne tento zoskok ho pripravil o zlatú medailu vo Svetovom aj v Európskom šampionáte. V Európskom šampionáte je to o to zábavnejšie, že od prvého miesta ho delilo 0,1 bodu, čo sa v histórii pretekov ešte nestalo a veľmi to prekvapilo nie len jeho, ale i súpera, ktorý skončil ako prvý. Zaujímavé bolo aj to, že popri pretekoch v canopy pilotingu sa v sobotu začalo aj druhé významné podujatie, kde účastníci z celého sveta skákali rekord v sekvenčnej 108–way formácii. Dokonca mali skákať aj nočný rekord. Bolo zaujímavé sledovať, ako boli podujatia zorganizované a že ich zvládli takmer súbežne.

Výsledky:

  • Celkový počet sútažiacich: 57
  • FAI European championship – accuracy: 2. miesto
  • FAI European championship – overall: 12. miesto
  • FAI World cup of canopy piloting – accuracy: 7. miesto
  • FAI World cup of canopy piloting – overall: 29. miesto

« Späť

zverejnené: 03.11.2023 | aktualizované: 03.11.2023 | počet zobrazení: 3846

počet prístupov od 19.01.2016: 1358680
počet prístupov dnes: 436