DTO (Declared training organization)
Na základe podaného „Vyhlásenia“ a príslušných výcvikových programov Slovenským národným aeroklubom v zmysle nariadenia Komisie (EÚ) 1178/2011 a 2018/1119, DÚ SR potvrdil prijatie Vyhlásenia a pridelil Registrovanej výcvikovej organizácii SNA referenčné číslo: SK.DTO.03
PO (Poverená organizácia) SNA pre LŠZ (Lietajúce športové zariadenia)
Na základe podanej žiadosti a príslušných smerníc vzťahujúcich sa k činnosti Lietajúcich športových zariadení, DÚ vydal Rozhodnutie č. 30834/2025/RVL-0003, ktorým poveruje Slovenský národný aeroklub na výkon činností súvisiacich s odbornou spôsobilosťou leteckého personálu, overovaním sposobilosti LŠZ a evidenciou LŠZ.
Svetový antidopingový kódex (Kódex) je hlavnou štruktúrou antidopingového systému, ktorý stanovuje pravidlá, ktoré športovci musia dodržiavať. Cieľom Kódexu je chrániť práva čistých športovcov. Prijalo ho olympijské hnutie, ako aj športové zložky a antidopingové organizácie po celom svete. Je uznaný viac ako 170 vládami (UNESCO Dohovor proti dopingu v športe).
Slovenský národný aeroklub ako národný športový zväz sa zaväzuje dodržiavať antidopingové pravidlá v súlade so svetovým antidopingovým programom, ktoré prijala Antidopingová agentúra SR (SADA).

V dňoch 03. – 04.07.2026 sa na letisku v Holíči opäť konali, za výraznej podpory Aeroklubu Českej republiky, majstrovstvá Slovenskej republiky v bezmotorovej leteckej akrobacii s názvom Aerobalet, v triedach Sportsman a Intermediate.
Vyššie kategórie UNG a ADV sa pre malý počet pretekárov neotvorili. To neubralo na kvalite preteku a celkovo 11 súťažiacich z ČR a SR si zasúťažilo v plánovaných 4 letových kolách, čím sa objektívne potvrdili nasledujúce výsledky (https://acroscoring.aecr.cz/holic2026/).

7 súťažiacich v kategótii Sportsmann, s poradím:
4 súťažiaci v kategórii Intermediate, s poradím:
Pretekárov sužovali najprv počas tréningu vysoké teploty atakujúce 42°C a po prechode fronty zasa silný bočný vietor, na hranici regulérnosti, počas oboch súťažných dní.
Ďakujeme AeČR za poskytnutie leteckej techniky , rozhodcov a výpočtárov a veríme že v budúcnosti bude mať akrobatická komisia SNA a akrobati SNA možnosť trénovať a súťažiť na vlastnej technike.
Juraj Sidor


