DTO SNA

DTO (Declared training organization)

Na základe podaného „Vyhlásenia“ a príslušných výcvikových programov Slovenským národným aeroklubom v zmysle nariadenia Komisie (EÚ) 1178/2011 a 2018/1119, DÚ SR potvrdil prijatie Vyhlásenia a pridelil Registrovanej výcvikovej organizácii SNA referenčné číslo: SK.DTO.03


LŠZ SNA

Smernica SNA LŠZ-2 | Spôsobilosť lietajúcich športových zariadení (LŠZ) – letún


Antidoping

logo Antidopingová agentúra SR

Svetový antidopingový kódex

Svetový antidopingový kódex (Kódex) je hlavnou štruktúrou antidopingového systému, ktorý stanovuje pravidlá, ktoré športovci musia dodržiavať. Cieľom Kódexu je chrániť práva čistých športovcov. Prijalo ho olympijské hnutie, ako aj športové zložky a antidopingové organizácie po celom svete. Je uznaný viac ako 170 vládami (UNESCO Dohovor proti dopingu v športe).

Slovenský národný aeroklub ako národný športový zväz sa zaväzuje dodržiavať antidopingové pravidlá v súlade so svetovým antidopingovým programom, ktoré prijala Antidopingová agentúra SR (SADA).


Kalendárik

  «   Apríl   »  
  «   2024   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

meniny má Ervín


Staré stránky

Staré stránky SNA sú dostupné na adrese http://old.sna.sk.

108. generálna konferencia FAI

« Späť
FAI » Informácie z FAI » 108. generálna konferencia FAI
logo FAI

17. – 18. októbra 2014, Pattaya, Thajsko

Delegáti z členských krajín FAI sa zúčastnili 108. generálnej konferencie FAI, ktorá sa konala v Pattaya, Thajsko, v piatok 17. a v sobotu 18. októbra 2014.

Delegáti z členských krajín FAI sa zúčastnili 108. generálnej konferencie FAI, ktorá sa konala v Pattaya, Thajsko, v piatok 17. a v sobotu 18.októbra 2014. Akcia bola úspešne zorganizovaná thajským kráľovským leteckým športovým združením (RASAT), ktoré je členom FAI od roku 1979.

Závery z generálnej konferencie, napríklad znovuzvolenie prezidenta FAI Dr. Johna Grubbströma, sú uvedené nižšie. Úplný zápis bude zverejnený na webových stránkach FAI na začiatku roka 2015.

Zasadnutiu generálnej konferencie predchádzal vo štvrtok za účasti leteckých osobností pochádzajúcich z Thajska a zo sveta prestížny ceremoniál udeľovania ocenení FAI a FAI Breitling 2014.

FAI oznámila víťazov FAI a FAI – Breitling ocenení v roku 2014, oslavujúc a vyzdvihujúc tak vynikajúcu obetavosť a prínos pre letecké športy. Letecká akrobacia – pilotka Aude Lemordant, dopravná pilotka za úspech v akrobacii na motorových lietadlách, mladík, Ryan Campbell, 19 ročný, súkromný pilot letúňov za let okolo sveta dostali ocenenie z rúk prezidenta FAI Dr. Johna Grubbströma.

Ceremónia sa konala v predvečer generálnej konferencie v meste Pattaya, Thajsko, ako súčasť 108. generálnej konferencie FAI.

Živé televízne vysielanie umožnilo prvýkrát ľuďom z celého sveta aby boli v centre podujatia. Súdiac podľa množstva názorov a pripomienok, tento nový prvok bol absolútnym úspechom. Ak to niekomu uniklo, môže sledovať záznam celého ceremoniálu na kanáli FAI na YouTube.

Dr. John Grubbström odovzdal FAI zlatú leteckú medailu Billovi Moyesovi z Austrálie. Ceremónia bola poctená prítomnosťou Moniky Pieren zo spoločnosti Breitling. Pani Pieren osobne odovzdala ocenenie francúzskej pilotke Aude Lemordant, ktorá bol korunovaná majsterkou sveta v ženskej kategórii po jej jednoznačnom víťazstve na 27. FAI Majstrovstvách sveta v minulom roku. Pani Pieren prišla do Thajska špeciálne, aby sa zúčastnila ceremónie odovzdania ceny: ocenenie mládeže Breitling, ktoré si prevzal mladík Ryan Campbell.

„Aké nádherné privilégium bolo pre mňa odovzdať ocenenie týmto talentovaným ľudom oddaným leteckým športom. Oni sú skutočnými príkladmi na ktoré môžeme každý z nás, mužov a žien z leteckých športov upierať náš zrak. Vyzývam mladých nadšencov leteckých športov aby kráčali ich cestou,“ vyhlásil po ceremónii Dr. Grubbström. „Srdečne ďakujem organizátorovi RASAT, nášmu sponzorovi Breitling a majsterke sveta Aude Lemordant za to, že táto ceremónia bola úspešná.“ Všetci ocenení boli radi, že mohli byť súčasťou ceremoniálu. Alex Nagorski z Kanady povedal po jeho ocenení: „Je mi cťou prijať FAI striebornú medailu v roku 2014, ocenenie je zvýraznením 34 ročnej kariéry, ktorá začala lietaním na balónoch predtým, než sa zapísal do vedúcej úlohy na miestnej, národnej a medzinárodnej. úrovne. Ďakujem komunite balónovej a leteckých športov za uznanie môjho prínosu.“

Kompletný zoznam ocenený víťazov FAI 2014 a ich citácií je k dispozícii na webových stránkach FAI ocenení:

 • Všeobecné ocenenia / General Awards
 • ocenenie pre jednotlivé disciplíny / Awards for Individual Disciplines
 • FAI-Breitling ocenenia / FAI-Breitling Awards

Prítomní ocenení alebo ich zástupcovia boli:

FAI ocenenia

FAI Zlatá letecká medaila FAI Gold Air Medal

 • Bill Moyes (Austrália)

  Pre jeho veľký prínos k rozvoju letectva zmenou závesného lietania z rekreačnej aktivity na medzinárodne uznávaný šport cez jeho impozantné úspechy ako pilota a jeho úspešnú kariéru ako popredného svetového výrobcu závesných klzákov.

FAI Strieborná medaila

 • Alex NAGORSKI (Kanada)

  Pre jeho významné zapojenie sa do FAI, CIA a kanadského balónového lietania, ako aj celého medzinárodného spoločenstva balónového lietania počas viac ako 30 rokov ako jedného z popredných odborníkov v oblasti organizovania, riadenia a asistencie pri balónovej činnosti tak na domácej ako i medzinárodnej úrovni.

Diplom Ann Welch

 • Chris ATKINSON (Austrália) – posmrtne

  Pre svetový rekord 170,50 km na vzdialenosť na uzavretom okruhu s obmedzeným palivom ustanovený dňa 10. februára 2013.

Diplom všeobecného letectva Charlesa Lindbergha

 • Jesús MAS MENARGUES (Španielsko)

  Pre jeho významný prínos k pokroku a úspechu všeobecného letectva, predseda španielskej Komisie všeobecného letectva 13 rokov (1990 – 2003), vice-prezident španielskej kráľovskej leteckej federácie za rovnaké obdobie a členom predsedníctva kráľovského aeroklubu Španielska 27 rokov.

FAI skupinový čestný diplom

 • Únia žien pilotiek „Pilotka“ (Rusko)

  Pre ich významný prínos k vývoju letectva prostredníctvom svojich činností a podujatí organizovaných na podporu žien v leteckých športoch pre širokú verejnosť.

 • Aero Klubben Modell Göteborg AKMG (Švédsko)

  Pre ich významný prínos k pokroku v letectve prostredníctvom aktivít vývoja modelov a akcií organizovaných klubom.

Diplom Paula Tissandiera

 • Kapitán Norhisham BIN Kásim (Malajzia)

  Pre jeho významnú činnosť v letectve a športovom letectve.

 • Rolf Bjorkman (Švédsko)

  Pre jeho významnú činnosť v letectve a športovom letectve a najmä v bezmotorovom lietaní.

 • Martin A. Messner (Švajčiarsko)

  Pre jeho významnú činnosť v letectve a športovom letectve a najmä balónovom lietaní.

 • Roger READ (Nový Zéland)

  Pre jeho významnú činnosť v letectve a športovom letectve, najmä obetavosť pri výchove mladých bezmotorových pilotov.

 • Bengt-Olof Samuelsson (Švédsko)

  Pre jeho významnú činnosť v letectve a športovom letectve, a najmä v leteckom modelárstve.

 • Maxim Sotnikov (Rusko)

  Pre jeho významnú činnosť v letectve a športovom letectve, a najmä v odbornosti vrtuľníky.

 • Masakatsu YOSHIDA (Japonsko)

  Pre jeho významnú činnosť v letectve a športovom letectve, a najmä v bezmotorovom lietaní.

FAI Breitling ocenenie

Breitling ocenenie mládeže

 • Ryan Campbell (Austrália)

  Pre úspešné splnenie sólo letu okolo sveta v roku 2013, rekord pre najmladšieho pilota, ktorý obletel zemeguľu.

V piatok večer, po prvom dni zasadnutia, RASAT a organizačný výbor FAI svetových leteckých hier (World Air Games) Dubaji 2015 zorganizovali recepciu a večeru. Účastníci konferencie sa mali možnosť stretnúť s delegáciou zo Spojených arabských emirátov, ktorej členom bol aj Jeho Excelencia Nasser Al Neyadi, viceprezident federácie leteckých športov emirátov (EOP) Yousif Hassan Al Hammádí a veľvyslanec Spojených arabských emirátov v Thajsku pán Ali Rashed Ahmed Almazrouei. V súlade s arabskou tradičnou pohostinnosťou, sa tešili na vrelé privítanie a prijatie všetkých členských krajín FAI a vyjadrili vďačnosť za to, že sa môžu zhostiť usporiadania hier. Pred miestnosťou konania generálnej konferencie zriadili špeciálny stánok na prezentáciu hier.

Na podporu iniciatívy na zvýšenie účasti žien v leteckých športoch a v leteckých športových organizáciách, sa konalo v stredu ešte aj fórum v súvislosti s cieľom a podporou výmeny názorov na túto dôležitú tému.

Voľba prezidenta FAI

FAI prezident Dr. John Grubbström bol znovu zvolený delegátmi generálnej konferencie na dvojročné funkčné obdobie.

Dr Grubbström bol zvolený v roku 2010 a znovuzvolený v roku 2012.

Voľba FAI výkonných riaditeľov

FAI výkonní riaditelia Otto Lagarhus z Nórska a Beat Neuenschwander zo Švajčiarska oznámili pred začatím konferencie svoje rozhodnutie, že nebudú kandidovať na znovuzvolenie.

Maďarsko stiahlo svoju kandidatúru na László Mészárosa (Maďarsko) pred začatím volieb.

Zvolení kandidáti, ktorí budú slúžiť vo výkonnej rade FAI na dvojročné funkčné obdobie sú:

 • pán Frederik Brink (Holandsko)
 • pán Alvaro de Orleans Borbon (Španielsko)
 • pán Agust Gudmundsson (Island)
 • pán Robert Henderson (Nový Zéland)
 • pán Niels-Christian Levin Hansen (Dánsko)
 • pani. Gillian Rayner (Francúzsko)

Pán Robert Clipsham nezískal dostatočný počet hlasov a ukončil činnosť vo výkonne rade po tom, čo slúžil mnoho rokov ako finančný riaditeľ. Bol nominovaný prezidentom ako čestný spoločník na 109. generálnu konferencie FAI 2015.

Správy a projekty

Počas generálnej konferencie boli predložené rôzne správy a projekty. Boli medzi nimi:

Športové

Jedenásť leteckých športových komisií informovalo o ich činnosti na rozvoj športu s cieľom, aby sa stali športy viac atraktívne pre divákov. Všeobecným cieľom v oblasti športu, je pripojenie leteckých športov s odbornými znalosťami s cieľom zlepšiť kvalitu našich popredných leteckých športových podujatí.

Marketing a komunikácia

Marketing a komunikácia sú zamerané na zlepšenie viditeľnosti leteckých športov, a to najmä so zameraním na podujatia FAI svetových leteckých hier v Dubaji, 2015. Boli vykonané opatrenia na zvýšenie kvality FAI majstrovstiev sveta vybraných pre plnú podporou pod značkou Breitling.

FAI svetové letecké hry Dubaj 2015

FAI svetové letecké hry boli pridelené Spojeným arabským emirátom a budú sa konať v Dubaji. Táto multidisciplinárna akcia bude organizovaná federáciou leteckých športov emirátov a bude prebiehať po dobu 12 dní v decembri 2015. Bude to najväčšie letecké športové podujatie doteraz organizované.

Svetové hry 2017

Akrobacie klzákov, parašutizmus – pilotovanie rýchlych podákov a motorový poragliding boli vybrané podľa medzinárodného združenia leteckých hier, IWGA (International World Games Association) pre svetové hry 2017 v poľskej Wroclawi.

Podpora pre FAI organizátorov

Bola navrhnutá nová dohoda pre organizátorov. Zámerom je pomôcť organizátorom, ktorí majú záujem usporiadať akcie, komisiám leteckých športov a členom FAI pri ich ponukovom konaní a lepšie sa pripraviť a viesť organizáciu podujatia.

Anti-Doping

FAI v tomto roku pokračovala v boji proti dopingu, v rámci úzkeho vzťahu s WADA (Svetová antidopingová agentúra) a jej európskej agentúry so sídlom v Lausanne. Po diskusiách s FAI, WADA rozhodol umožniť FAI nevytvárať register pre testovanie RTP (Registered Testing Pool) pre rok 2015. Testovanie prebiehalo po celý rok: nebol zistený analytický nález, čo ukazuje, že letecké športy sú čisté.

Technické komisie a expertné skupíny

Kontaktné miesta expertných skupín a technické komisie informovali o svojej činnosti. FAI letecká a vesmírna vzdelávacia komisia bola prevedená do expertnej skupiny, zatiaľ čo FAI komisia pre životné prostredie zostáva technickou komisiou.

Nasledujúce FAI generálne konferencie

Návrh Indonézie (Bali) zhostiť sa 110. generálnej konferencie v roku 2016 bol odhlasovaný. Chorvátsko a Čierna Hora, hoci neboli zastúpené na konferencii sa uchádzali tiež.

Ako bolo stanovené v minulom roku, 109. generálna konferencia FAI sa uskutoční v holandskom Rotterdame.

Členovia:

 • African Air Sports Federation (FAA) – medzinárodná – registrácia
 • Arab Air Sports Federation (AAF) – medzinárodná – registrácia
 • Federação Portuguesa de Voo Livre (FPVL) – pridružená
 • Segelflugszene gGmbH – medzinárodná – registrácia

Čestní spoločníci:

 • Bengt-Erik Fonsell zo Švédska a Michiel Kasteleijn z Holandska boli menovaní FAI čestnými spoločníkmi.

« Späť

zverejnené: 04.02.2016 | aktualizované: 13.03.2019 | počet zobrazení: 67420

počet prístupov od 19.01.2016: 1358676
počet prístupov dnes: 432